Sigorta

Bireysel Emeklilik Kesintileri Nelerdir?

Bireysel Emeklilik, geleceğiniz için yaptığınız birikimlerinizi değerlendirmek için bir yatırım aracı haline geldi. Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olanlar emeklilik yaşları gelene kadar çeşitli ödeme planları çerçevesinde birikim yapabilmektedir. Devlet de yaptığınız ödemelerin %25’i kadar bir ödemeyi sizin adınıza yapmaktadır. Ancak, devlet katkısından tam anlamıyla yararlanabilmeniz için bazı koşullar bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emeklilik yaşınıza kadar kalmanız durumunda yaptığınız birikimleri, dilerseniz toplu bir şekilde ya da aylık taksitler şeklinde tıpkı emeklilik maaşı gibi geri alırsınız.

Bireysel Emeklilik için tercih ettiğiniz firma, birikimlerinizi çeşitli fonlarda değerlendirerek size ekstra kazanç sağlamaktadır. Getirilerinin yanı sıra, Bireysel Emeklilik Sisteminde sizden bazı kesintiler de yapılmaktadır. Peki bu kesintiler nelerdir?

Bireysel Emeklilik Kesintileri

  • Giriş Aidati Kesintisi: Giriş aidatı üç faklı şekilde sizden alınabilir: (1) Sisteme giriş yaptığınızda peşin olarak, (2) bireysel emeklilik sözleşmenizi başka bir firmaya aktardığınızda, (3) bireysel emeklilik sisteminden çıktığınızda, eğer giriş aidatınız ertelenmişse kesinti yapılır. Bir şirkette birden fazla Bireysel Emeklilik sözleşmeniz varsa, yalnızca ilk sözleşmeniz için sizden giriş aidatı talep edilebilir.
  • Hesap Yönetim Gider Kesintisi: Bireysel Emeklilik şirketi, çeşitli fonlarda yatırdığınız paraları işleterek size kazanç sağlamaktadır. Bu işlemler karşılığında sizden hesap işletim ücreti altında kesintiler yapabilmektedir.
  • Fon Toplam Gider Kesintisi: Fonun net varlık değeri üzeriden hesaplanan, fonun çeşidine göre üst limiti değişen oranlarda sizden, fon toplam gider kesintisi yapılabilir.
  • Ara Verme Kesintisi: Bireysel Emeklilik’te ara verme hakkınız bulunmaktadır. Bu hakkınızı kullanmanız durumunda, ara verme süreniz boyunca, birikiminiz üzerinden her ay Bireysel Emeklilik mevzuatında belirtilen oranlarda ek yönetim gider kesintisi yapılabilir.

Sözleşmenizde 5 yılı doldurmanız durumunda, Bireysel Emeklilik mevzuatında tanımlanan istisnalar dışında, ilgili sözleşme dahilinde, ara verme kesintisi de dahil, yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapılamaz.

Bireysel Emeklilik sözleşmenizin ilk 5 yılında,  birikimlerinizden yapılacak giriş aidatı kesintisi ve hesap yönetim gider kesintilerinin toplamı, her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini aşmayacak şekilde olmalıdır.

Yorum Yap