Vergi İşlemleri

VEDOP Beyanname Sorgulama

Bu yazı, VEDOP sistemini tanıtmayı ve VEDOP aracılığı ile beyanname sorgulama işleminin nasıl yapılacağını öğretmeyi amaçlamıştır. Yazıda, beyanname sorgulama için izlenmesi gereken adımlar listelenmiş, VEDOP sistemine ait görsellerle anlatım güçlendirilmiştir.

VEDOP Nedir?

VEDOP, Vergi Daireleri Otomasyon Projesi’nin kısaltılmış halidir. Bu proje, Türkiye genelindeki bütün vergi dairelerini bir otomasyon sistemine geçirmek amacıyla hayata geçirilmiştir. Proje 1995 yılında başlayan bir pilot uygulama ile hayata geçmiş, halihazırda üçüncü versiyonu ile hizmete devam etmektedir. VEDOP ile, vergi daireleri tarafından gerçekleştirilen işlem otomatize edilmiş ve çoğu web tabanlı hale getirilmiştir.

VEDOP Beyanname Sorgulama

VEDOP ile beyanname sorgulama işlemi, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığına ait, Beyanname Sorgulama sayfası üzerinden yapılabilir. Bu sayfada, Beyanname Numarası ile beyanname durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, beyannamenin, AZO sistemine aktarım durumunu ve beyannamenin Çıktı Seri No bilgisini de öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi çok kolaydır.

  • Sitede yer alan, Beyanname seçeneğini işaretledikten sonra,
  • Dilerseniz, alt menüde yer alan, AZO Durumu ve Çıktı Seri No seçeneklerini de işaretleyerek,
  • Alt kısımda yer alan forma, Beyanname Numarasını girip Sorgula  butonuna basmanız yeterlidir. !!!

Sorgula butonuna basmadan önce, sayfanın en alt kısmında bulunan, “şekli doğrula” güvenlik işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem de çok basittir. Yeşil renkli yazı ile belirtilen objeyi, mouse ile tutarak BURAYA SÜRÜKLE yazan yere bırakmalısınız. İşlemleri harfiyen uyguladığınızda, numarasını girdiğiniz beyanname ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

beyannameSorgula

Beyanname Sorgulama Sayfası Önizlemesi

VEDOP İşlemleri

VEDOP sayesinde birçok işlem, kolay ve hızlı bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bunun için tek yapmanız gereken, Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesini ziyaret etmektir.

Yorum Yap