Sigorta

Faizsiz BES Fonları

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile biriken paralar, BES şirketleri tarafından çeşitli yatırım fonlarında değerlendirilip, BES müşterisine gelir sağlamaktadır. Şirketler, faizli ya da faizsiz çeşitli fon hizmetleri sunmaktadır. Faiz konusunda çekimser olan müşteriler için, faizsiz fonlar işletilebilmektedir. Böylece, faiz geliri elde etmek istemeyen insanların, bireysel emeklilik sisteminde yer alması sağlanmıştır. Bireysel emekliliğin günümüzde bir yatırım aracı haline gelmesi de göz önüne alındığında, birikimlerin değerlendirildiği fonların her kesime hitap etmesi kaçınılmaz olmuştur.

Faizsiz Bireysel Emeklilik Fonlarında Yer Alan Finansal Enstrümanlar

  • Katılım bankaları faizsiz bankacılık işlemleri sunan, müşterilerinden topladığı mevduatlarla yaptığı yatırımlar karşılığında, müşterilerine kar ya da zarara katılım usülüyle çalışan bankalardır. Bireysel emeklilik faizsiz fonlarından bir tanesi, katılım bankalarında açılacak TL, EURO, USD hesaplarıdır. Böylece, söz konusunu bankaların faaliyetlerine bireysel emeklilik birikimlerinizle katılmış olursunuz.
  • Faizin söz konusu olmadığı TL, USD, EURO gibi varlıklar ile, Altın, Gümüş gibi değerli madenleri içeren sermaye piyasası araçları bir diğer, faizsiz bireysel emeklilik fon çeşididir.
  • Katılım esasına uygun, hisse senetleri.
  • Altın gibi değeri faize bağlı olmayan kıymetli madenler.
  • Girişim sermayesi yatırım fonu, gayrimenkul yatırım fonu gibi faizsiz menkul kıymetler.
  • Türkiye’de iç piyasaya sunulan ya da yurtdışına ihraç edilen faizsiz borçlanma araçları.

Faizsiz araçların yer aldığı fonları tercih ederek, bireysel emeklilik birikimlerinizin değer kaybetmesini önleyebilir ve faizsiz gelir elde edebilirsiniz.

Yorum Yap