Bankacılık İşlemleri Ziraat Bankası

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama / Hesaplama

2010 yılı itibari ile hayatımıza giren IBAN, bankacılık işlemlerinde, özellikle uluslararası bankacılık işlemlerinde büyük kolaylık sağlamış olsa da ezberlemesi hayli zor bir rakam yığını olarak zaman zaman bizlerin işlerini zorlaştırıyor. IBAN bir kelime değil bir kısaltmadır. “International Bank Account Number”  kelime grubundaki baş harfler alınarak IBAN kısaltması oluşturulmuştur. Türkçede ise Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak geçer. TR kısaltmasının başa gelmesi ile hesap numarasının Türkiye’ye ait olduğu anlaşılır. IBAN en az 34 haneden oluşmalıdır; ama bu uzunluk ülkelere göre çok küçük farklılıklar gösterebilmektedir.

Ziraat Bankası müşterisi olarak IBAN’ınızı bilmiyorsanız, gerekli olduğu anlarda nasıl sorgulama, hesaplama yapabilir ya da öğrenebileceğinizi anlattık;

 • Öğrenmek istediğiniz IBAN’ınızın Ziraat Bankası tarafından verilen banka kartı üzerinde olup olmadığını kontrol edin. Yeni tip kartların hemen hepsinin üzerinde IBAN numaranız da bulunur.
 • Kartınızın üzerinde bulamadı iseniz evde bir yerlerde hesap cüzdanı olup olmadığını kontrol edin. Hesap cüzdanınızda da IBAN numaranızı bulmanız mümkün.
 • Hesap cüzdanınızı bulamadınız, kart üzerinde de yazılı değilse IBAN numaranızı, Ziraat İnternet Bankacılığı veya Ziraat Mobil Bankacılık kullanıcısı iseniz bu kanallardan hesap detaylarınıza girerek görüntüleyebilirsiniz.
 • Bu yöntemlerin hiçbiri sizin ulaşabileceğiniz alan içerisinde değilse, geriye bir tek IBAN sorgulama / hesaplama işlemini yapmak kalıyor.
 • Bunun için ziraatbank.com.tr adresine giderek, sayfanın en alt kısmında sol tarafta göreceğiniz “IBAN” yazısına tıklayabilir veya iban-hesaplama linkine tıklayıp doğrudan IBAN hesaplama sayfasına ulaşabilirsiniz.
 • Ulaştığınız sayfada işleminizi gerçekleştirebilmek için hesap numaranızı biliyor olmanız veya hesap numaranızın üzerinde yazılı olduğu banka kartınızın yanınızda bulunması gerekir.
 • Linke tıklayarak ulaştığınız IBAN hesaplama sayfasında şube kodlarına ya da şube ismine göre sıralama yaptırabilirsiniz. Sadece müşteri numaranızı biliyorsanız, şube kodunuz konusunda emin değilseniz isme göre sıralama yaptırın.
 • Şubenizi listeden seçtikten sonra ikinci sekmeye müşteri numaranızı girin. Müşteri numaranız kimi kartlarda “müşteri no” şeklinde belirtilmiştir. Eğer kartınızda böyle bir kısım yok sadece rakamlar varsa, ilk 4 (dört) rakamdan sonraki 8 (sekiz) rakam sizin müşteri numaranızdır. Bu rakamları ilgili sekmeye dikkatli ve doğru bir şekilde girin.
 • Son sekmede ise “ek no” girmeniz istenecek. Müşteri numaranızdan sonraki 4 (dört) hane ise ek nodur. Ek no Ziraat Bankası için genellikle 5001 veya 5002’dir.
 • Tüm bilgileri doğru bir şekilde girmenizin akabinde, en alt kısımda bulunan hesapla butonuna tıklayın ve IBAN hesaplamanızı gerçekleştirin.
 • Hatalı veya eksik bilgi girilmesi halinde IBAN hesaplanamayabilir veya yanlış hesaplanabilir. Böyle durumlarda Ziraat Bankası yasal bir sorumluluk üstlenmemektedir. Emin olmadan hesapladığınız IBAN numarası ile işlem yapmamanız daha doğru olacaktır.
 • Tüm bu tariflere rağmen hala IBAN’ınızı öğrenemediyseniz, size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek hesap bilgilerinize ait dökümü alabilir ve IBAN numaranızı bu şekilde temin edebilirsiniz.

Yorum Yap