Kredi Kartı

Visa ve MasterCard

Günümüzde, özellikle Türkiye’de hemen hemen her yetişkinin en az bir adet kredi kartı bulunmakta. Bu kredi kartlarını hangi bankadan alırsak alalım, hepsinin bir ortak özelliği bulunmaktadır: Kredi kartlarının çoğu, Visa ya da MasterCard firmalarının logolarını taşımaktadır (American Express bir diğer kart tipidir). Aslında, kredi kartlarını bu firmalar doğrudan basmazlar. Kredi kartları genelde, bu kartları hizmet olarak sunan banka gibi kuruluşlar tarafından dağıtılır.

Kredi kartlarının sahip olduğu kural ve koşullar, faiz oranları, kampanyalar, aidatlar gibi özellikler, Visa ve MasterCard‘dan bağımsızdır. Bu özelliklerin hepsi, kartı veren kurum tarafından belirlenir. Kredi kartı kullanıcılarının yaptıkları ödemeleri de bankalar alır. Visa ya da MasterCard bu harcamalardan bir gelir elde etmez.

MasterCard ve Visa ya da diğer firmalar, bir ödeme metodu sunmaktadırlar ve gelirlerini, kartlarını bir ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmelerden elde etmektedirler. Bu iki firma kendilerini bir finans firması olarak tanımlamaktadırlar. Visa, kendini ödeme teknolojileri geliştiren bir firma olarak tanımlarken, MasterCard, kendini bir teknoloji firması olarak lanse etmektedir.

Visa ve MasterCard, ödeme metodlarını, kullananlar sadece bankalar değildir. Paypal gibi servislerinde, Visa ve MasterCard kullandığını görmekteyiz.

MasterCard ve Visa Arasındaki  Farklar

Faiz oranları, kredi kartı limitleri, yan ödemeler, aidat gibi özellikler, kartı dağıtan banka gibi kurumlar tarafından belirlenirken, MasterCard ve Visa bu kurumlar için rekabet ederler. Bu kredi kartı firmaları,kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık koruması, seyahat ve araç kiralama sigortası veya teşvik olarak satın alma koruması gibi belirli avantajlar sunar. İş kredi kartı sahipleri  bazı farklı ayrıcalıklardan da faydalanabilirler: Oteller, hava yolları ve benzin istasyonlarında belirli indirimler gib. Tüccarlar ayrıca, hacme bağlı olarak kredi kartı şirketleri ile farklı ücretler üzerinde anlaşabilir.

MasterCard ve Visa arasındaki  temel fark, sunulan yan hizmetlerdedir. Bir kredi kartı ağının seçimi, müşterilerin neye daha çok değer verdiğini gösterir. Örneğin, Visa, araba kiralama sigortasında MasterCard’tan daha iyi bir “Kullanım Kaybı” teminatına sahip olma eğilimindedir; Bununla birlikte, Visa, belirli ülkelerde araç kiralama sigortasını tamamen hariç tutmaktadır. MasterCard, çok az kartta, “İade Koruması” sunar. Ancak Visa’nın “İmza” kartları bu hizmeti büyük ölçüde sunar. Altın veya diğer elit kart sahipleri için, kredi kartı şirketleri belirli görevleri yerine getirmek ve tüketiciye zaman kazandırmak için konsiyerj hizmetleri de sunabilir. Bu hizmetler değişiklik gösterebilir ve etkinlik biletlerine, restoran rezervasyonlarına, otel tavsiyelerine erişim sağlayabilir veya hatta alıcının yaşına, tercihlerine ve alıcının harcama limitine göre hediye alımlarında yardımcı olabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Özetle, Visa ve MasterCard verdikleri imkanlarla, birbirlerinden ayrılırlar.

Kartınızın, Visa ya da MasterCard olması, size farklı avantajlar sunmaktadır. Önceliklerinize göre, hangi kartı alacağınıza karar verebilirsiniz. Türkiye’de her iki kart için de çok farklı alternatifler bulunmaktadır.

Yorum Yap