Kredi Kartı

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

Temassız ödeme özelliği, kartınızı bu özelliğe uygun üretilmiş POS cihazlarına yaklaştırarak ödeme yapabileceğiniz yeni nesil bir teknolojidir. Kart üzerince bulunan çip ile POS cihazındaki okuyucunun manyetik eşleşmesi sonucu gerçekleşir. Ancak yine de bu hizmeti sunan birçok bankada kart şifrenizi girmeniz istenir. Temassız ödeme özelliği kullanımı her geçen yıl artmaktadır. Küçük miktarlar için bozuk paralar kullanmak yerine temassız ödeme kullanmak kullanıcılara daha cazip geliyor.

Temassız ödeme limiti, yakın döneme kadar 50 TL olarak uygulanmaktaydı ancak yapılan değişiklikle 1 Mart 2018’den itibaren 90 TL olarak uygulanmaya başlandı. Bu limitin yükseltilmemesinin nedeni güvenliği korumaktır.

Temassız özellikli karta sahip olabilmek için kart başvurusunda bulunurken bu özelliğe sahip kart talep etmeniz gerekir. Halihazırda bir kartınız varsa ve bu kartın temassız ödeme özelliği yoksa bankanızı arayarak veya en yakın şubeden temassız özellikli kart talebinde bulunabilirsiniz.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte, temassız ödeme özelliği mobil uygulamalara da eklendi. Bu teknoloji için genellikle telefonun NFC özelliği kullanılıyor. Uygulama üzerinden seçtiğiniz kart için temassız ödeme özelliğini aktifleştirilerek uygun terminallerden ödemenizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap