PTT

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Devlet tarafından hazırlanan bir uygulama ile ailelere yardımcı olmak amacıyla 0-18 yaş arası çocuğunuzun masraflarına destek olmak için ailelere karşılıksız olarak çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Çocuk Parası Ödeme Şartları

Çocuk parası ödemesinden yaralanmanın ise bir takım şartları bulunmaktadır:

  • Çocuk parası alabilmeniz için öncelikle sigortalı olarak çalışan olmanız gerekmektedir.
  • Doğum yaptığınızı gösterir doğum belgenizin aslı, doğum yapan annenin ve bebeğin T.C. kimlik kartları ve başvuru dilekçeleri ile başvurmaları gerekmektedir.
  • Bu başvuruyu ise Aile Bakanlığı il müdürlüklerinden yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • Yararlanabileceğiniz çocuk parası sorgulamanızı ise E-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • E devlete T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı seçmeli ardından da sosyal yardım bilgileri sorgulama bölümünden sorgulamanızı yapabilirsiniz.
  • Çocuk parası başvurunuzu yaptıktan sonra paranızın yatıp yatmadığını aynı zamanda size en yakın PTT şubesine başvuru sahibinin ve çocuğunuzun kimlik numarası ile birlikte giderek sorgulayabilirsiniz. Yine sorgularınızı PTT müşteri hizmetleri numarası 444 17 88’i arayarak da öğrenebilirsiniz. Ayrıca PTT internet bankacığını da kullanarak evinizden çıkmadan rahatlıkla çocuk paranızın yatıp yatmadığını sorabilirsiniz.

Çocuk parasının miktarı, çocuğunuzun yaşına göre değişkenlik göstermekte olup, 6 ve 12 yaşlarında çocuk parası bedelleri artmaktadır. Çocuk parası üç aydan üç aya ödenmektedir. Çocuğunuz için alacağınız ilk çocuk parası ise çocuğunuzun doğum tarihinden sonraki döneme gelen ilk ödeme döneminden itibaren başlamaktadır.  Bir yılda belirlenen çocuk parası dönemleri ise; Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim ayı olup, bu aylardan itibaren ilk çocuk paranızı alabileceksiniz.

Yorum Yap