Banka Kredileri

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi notu nedir ve kredi notu ne işe yarar diye araştıranlardan mısınız? Bu yazımızda özetle size bilgi vereceğim. Herhangi bir bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunulduğunda, bankanın aradığı ilk kriter kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu, finansal geçmişinizin tamamına dayanarak size verilen 1 ile 1900 arasında  bir sayıdır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar güvenilir oluyorsunuz.

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

Türkiye’de kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanmakta. Bu oluşuma, tüm finansal kuruluşlar düzenli bilgi gönderirler. Bu bilgiler o kadar kapsamlıdır ki gelir-gider durumunuzu, geçmişteki ve mevcut kredi kartlarınızı ne kadar düzenli ödediğinizi ve kullandığınız kredileri ödeme düzeninizi içerir. Gönderilen bilgiler KKB tarafından analiz edilerek her bireyin kredi notu hesaplanır.

Kredi notu hesaplandıktan sonra kişiye 1ile 1900 arasında bir not veriliyor. Verilen nota beş guruptan birine dahil oluyorsunuz:

  • EN RİSKLİ (1-699)
  • ORTA RİSKLİ (700-1099)
  • AZ RİSKLİ (1100-1499)
  • İYİ (1500-1699)
  • ÇOK İYİ (1700-1900)

Kredi Notu Neden Önemli

Neredeyse tüm bankalar, tüketici finansman ve faktoring şirketleri ve daha birçok kurum KKB ile veri paylaşımı yapmaktadır. Dolayısıyla kredi notunun yüksek olması birçok alanda avantaj sağlayacaktır. Artık sigorta şifketleri de kredi notunu birçok işlemde dikkate alıyor. Dolayısıyla kredi notunuzun düşük olması sigorta ücretlerine de yansıyor.

Kredi Notundan Başka Kriter Yok mu?

Elbette bankaların kredi kartı ve kredi vermelerinde en önemli kriter kredi notudur ama sadece kredi notu etkilidir denilemez. Özellikle banka ile bir çalışmanız varsa bunun olumlu etkisi oluyor.

Ayrıca bankaların veya şubelerin yıl ve çeyrek sonları için hedeflerini başarabilmek adına kredi notu düşük olanlara kredi verme konusunda esnek davrandığı da biliniyor. Tabi bu esneklik, genellikle kredi notu sınırda olan bireyler için geçerli oluyor.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Türkiye’de kredi notu belirleme yetkisine sahip tek kuruluşun KKB olduğundan bahsetmiştik. İşte KKB tarafından kurulan Findeks ile kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ülkemizde Findeks dışında kredi notu hesaplayan bir kurum yoktur, aksini iddia edenlere itibar etmeyiniz.

Findeks Kredi Notu Sayfası bağlantısını takip ederek 4,5 TL + KDV karşılığında kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunun Düşük Olması Kara Listede Olunduğunu Göstermez

Kredi notunuzun düşük olması, kara listede olduğunuz anlamına gelmez. Findeks kredi notunu etkileyen faktörler:

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları > %35
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu > %35
  • Yeni Kredili Ürün Açılışları > %11
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu > %10
  • Diğer Unsurlar > %9

Olarak belirlenmiştir. Kara listeye girmek ise yasal takibe girmektir. Herhangi bir kredi kartı ya da kredi ödemesini veya kefil olunan bir kredinin ödemesini 90 gün geciktirme durumunda yasal takip başlar, KKB VE TBB Risk Merkezi tarafından kara listeye alınırsınız.

Kredi notunun ne olduğunun farkında olmayan, ne işe yaradığını bilmeyen kişiler bunun dezavantajlarını yaşıyorlar. Bu yüzden “Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?” konumuzu etraflıca açıkladık.

Yorum Yap