Kredi Kartı

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuzu gününde ödemezseniz (geciktirirseniz) veya ödemezseniz ne olur? İcraya gider mi? Eve haciz gelir mi? Hapis cezası verilir mi? Diye merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

Her birey kredi kartı veya çekilmiş kredilerinin ödemelerini yapmakla yükümlüdür. Ödememe durumunda bazı yaptırımlar söz konusudur.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu, hemen hemen her vatandaşın ömründe bir kez de olsa göze aldığı bir risktir. Hayatımızın çeşitli dönemlerinde yaşadığımız bazı zorluklar, kredi borcunu ödemekte zorlanmamıza neden olur. Hatta bazen kredi borcumuzu ödeyemeyiz. Bu durumda neler olacağını merak ediyorsanız 2015 tarihli Tüketici Kredisi Sözleşmesi Kanunu’na bakmamız gerekiyor.

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Kanunu 18. Maddesi gereği, 2 aylık taksit ödenmediği zaman banka müşterisine 1 aylık zaman verilir. Bu bir aylık süre içinde tüketici ödemediği taksitleri ödemekle yükümlüdür. Banka, müşterisinden tüm borcunu ödemesini de talep edebilir. Bu durumda tüketici tüm kredi borcunu ödemelidir. Kredi sahibi üçüncü taksidi de ödemez ise yasal takip süreci başlar.

Bu süreçte kredi çeken bireyin kredi notu şiddetli bir şekilde düşer. Ayrıca banka, gecikme faizi adı altında yüksek faiz oranları uygulayabilir. Kredi borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz, yapılacak en doğu şey bir şubeye giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak banka ile görüp yeni bir ödeme planı oluşturmaktır. Böylelikle ödeyeceğiniz toplam tutar bir miktar artsa da kredi borcunuzu ödeyebileceğiniz daha düşük taksitlerde anlaşırsınız ve kredi notunuz düşmeye devam etmez.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve veya Gayrimenkullere Haciz Gelir mi?

Kredi borcunuzu 3 ay süreyle ödemediniz ve yasal takip süresi başladı. Bu süreçte bankalar, maaşınızın 4’te 1’ine haciz koyabilir. Dolayısıyla maaşa haciz gelir mi diye merak edenler, evet maaşınızın %25’ine banka tarafından haciz konulabiliyor. Ayrıca bankalar, üzerinizde bulunan herhangi bir gayrimenkule haciz işlemi başlatabilir. Size ait bir gayrimenkul yoksa eve haciz gelebilir. Eğer evinizde bulunan eşyalarınız haciz edilemeyecek kadar değersiz ise eşyalara haciz işlemi gerçekleşmez.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

En çok sorulan sorulardan biri de kredi borcu ödenmezse hapis cezası verilebilir mi sorusudur. Kredi borcunuzu 3 ay ödemediniz ve yasal takip süreci başladı. Banka sizinle iletişime geçerek yeni bir ödeme planı sundu ve bu ödeme planını kabul etmediniz ya da kabul etmenize rağmen ödemelerinizi yapmadınız. Bu durumda bankalar avukatları aracılığıyla hukuki süreç başlatır.

Avukatlar sizi arayarak uzlaşmak ister. Eğer uzlaşmayı kabul ederseniz yeni bir ödeme planı sunulur. Bu ödeme planını size sunduklarında imzalarsanız ve ödemenizi yapmazsanız üç aya kadar hapis cezası alabilirsiniz. Çünkü avukatlar yeni ödeme planı sunduklarında koydukları ek maddeler ile hapis cezasına çarptırılmanızın yolunu açarlar.

Aksi takdirde kredi borcunuzdan dolayı hapis cezasına çarptırılmanız mümkün değildir. Çünkü anayasanın 38. maddesi gereği hiçbir şekilde hiç kimse sözleşme gereği taahhüdünü yerine getirmez ise kesinlikle özgürlüğü elinden alınamaz, mahrum edilemez ve hapis cezası verilemez.

Yorum Yap