Bankacılık İşlemleri

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemi, para transferi için uzun zamandır kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Aynı banka olmak şartıyla iki hesap arasında yapılan para transferi işlemidir. Örneğin Ziraat Bankası hesabınızdan bir arkadaşınıza yapacağınız para gönderimi işlemi için havale yöntemini kullanmak istiyorsanız, para göndereceğiniz arkadaşınızın hesabı da Ziraat Bankasında bulunmalıdır. Aksi takdirde, yani para göndereceğiniz arkadaşınızın hesabı Ziraat Bankası dışında bir banka hesabıysa havale yapamazsınız. Farklı bankalar arası para transferi işlemi EFT olarak adlandırılır.

Para transferlerinde daha düşük maliyetli bir yöntem olduğu için, hatta bazı bankalarda havale işlemi ücretsizdir, çokça tercih edilen bir yöntemdir.

Havale işlemini İş Bankası, Ziraat Bankası gibi özel bankalar ile yapabileceğiniz gibi PTT üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Havale Nasıl Yapılır?

Havaleyi nasıl yapacağınıza geçmeden önce banka havalesi mi yoksa PTT havalesi mi yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

Banka Havalesi

Banka havalesi yapabilmek için daha önce de belirttiğimiz gibi aynı iki banka arasında olması şarttır. Banka havalesi yapabilmek için aşağıdaki iki bilgiden birine ihtiyacınız olacaktır.

  • Alıcının 26 haneli IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) numarası, adı ve soyadı ve transfer edilmesi istenen para tutarı
  • Alıcının banka hesabının bulunduğu şube numarası, hesap numarası, adı ve soyadı ve transfer edilmesi istenen para tutarı

Yukarıdaki maddelerden en az birini biliyor olmanız şarttır. Zira banka havalesi IBAN numarası veya hesap numarası üzerinden yapılabilmektedir. Havale yapacağınız sırada hangisi ile yapacağınız sorulacaktır.

Banka havalesi işlemini gerçekleştirebilmek için internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya banka şubelerini kullanabilirsiniz.

PTT Havalesi

PTT havalesi, herhangi bir banka hesabı olmayan gönderici veya alıcılar için tercih edilen bir para transferi yöntemidir. PTT havalesi ile yurt içi ve yurt dışı para transferi yapabilirsiniz.

PTT havalesi yapmak için herhangi bir PTT şubesine giderek size verilen havale formunu doldurmanız ve göndermek istediğiniz tutarı nakit olarak PTT görevlisine vermeniz gerekir. PTT havalesi için doldurmanız gereken havale formunda gönderici ve alıcı bilgileri (ad-soyad ve adres gibi) yazmanız gerekir.

PTT havalesinin alıcıya ulaşması, banka havalesine göre daha fazla zaman alacaktır. PTT havalesinde ücretlendirme değişkenlik gösterir. Gönderim yapacağınız tutara göre ücretlendirme yapılır ve en düşük havale ücreti, 100 TL ye kadar olan gönderimlerde alınan ücret olan 7,5 (CepPTT ile 5,5) türk lirasıdır.

Ayrıca PTT hesabı açarak şubeye gitmeden online PTT havalesi yapabilirsiniz. PTT havalesinde, banka havalesinden farklı olarak PTT şubesinden teslim, adrese teslim ve telefonla haber verilmesi seçenekleri mevcuttur.

Yorum Yap