Bankacılık İşlemleri

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

blank

EFT, farklı banka vadesiz hesapları arasında yapılan bir para transferi işlemidir. Uzun açılımı Elektronik Fon Transferi ‘dir ve kısaca EFT olarak adlandırılır. EFT işlemini yapabilmek için para transferi yapılacak hesapların farklı hesaplar olması gerekir. Aynı banka hesapları arasında yapılan para transferleri havale olarak adlandırılır. Örneğin Ziraat Bankası vadesiz mevduat hesabınızdan başka bir İş bankası vadesiz mevduat hesabına yapacağınız para transferi işlemi EFT olarak adlandırılır.

EFT işlemini internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya banka şubeleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Şubelerden yapacağınız EFT işlemlerini şube mesai saatleri içinde yapabilirsiniz Ancak internet ve mobil bankacılık kullanarak istediğiniz her an EFT yapabilirsiniz.  Burada dikkat etmeniz gereken nokta, EFT işleminin anında gönderim yapılan bir işlem olmadığıdır. EFT işlemini gerçekleştirdiğiniz an, EFT işlem saatleri içindeyse en geç yarım saate gönderim gerçekleşmiş olur. Fakat EFT gönderimi yaptığınız an EFT işlem saatleri dışında bir saat ise en yakın mesai saati içinde gönderim gerçekleşir.

EFT işlem saatleri bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 09:00 ile 16:00 saatleri arasındadır. EFT işlem saatleri içinde yapacağınız EFT işlemleri aynı gün alıcı hesabına yatar. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta geç EFT işlemidir. Geç EFT saatleri de bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 16:00 ile 17:30 saatleri arasındadır. Bu saatler arasında yapılan EFT işlemleri “Geç EFT” ücretinin ödenmesi şartıyla aynı gün alıcı hesabına yatar.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemi yapmadan önce farklı bankalar arasında transfer işlemi gerçekleştirdiğinize emin olun. Aynı banka hesapları arasında EFT gerçekleştirmeye çalışırsanız, havale yapmanız gerektiğine dair hata alırsınız.

EFT ile para transferi yapabilmek için aşağıdaki maddelerden birinin bilgisine sahip olmalısınız.

  • Alıcının 26 haneli IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) numarası, adı ve soyadı ve transfer edilmesi istenen para tutarı
  • Alıcının banka hesabının bulunduğu şube numarası, hesap numarası, adı ve soyadı ve transfer edilmesi istenen para tutarı

EFT işlemi gerçekleştirmek için vadesiz hesabınızda yeterli bakiye bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Hesabınızda bulunması gereken tutar, EFT yapacağınız tutarı ve EFT işlem ücretini karşılayacak kadar veya daha fazlası olmalıdır.

EFT ve Geç EFT işlem ücretleri bankadan bankaya değişmekle beraber, EFT işlem ücreti göndericinin hesabından tahsil edilir.

Yorum Yap