Bankacılık İşlemleri

E-Haciz Nedir? E-Haciz Sorgulama ve Kaldırma

E-haciz banka hesaplarınıza ve maaşınıza uygulanan yeni nesil bir haciz yöntemidir. E-haciz sürecindeki birinin banka hesaplarına bloke konur ve kişinin banka hesabında, borcundan daha fazla tutarda para bulunsa bile bu ve diğer hesaplarını kullanamaz. E-haciz olup olmadığınız sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-haciz nasıl kaldırılır ile ilgili detayları da yazının devamında bulacaksınız.

E-Haciz Nedir

Tam açılımıyla elektronik haciz olan e-haciz, devlete olan borcunuz sebebiyle banka hesaplarınıza (para, altın, döviz ve maaş hesaplarınıza) bloke konulması işlemidir.

E-haciz yapılmadan 7 gün önce borçluya ödeme yapması yönünde bildirim yapılır. 7 günlük süreçte toplu ödeme veya taksitlendirme yapılabilir. Ancak herhangi bir işlem yapılmaması durumunda e-haciz kararı uygulanır. Banka hesaplarınıza ve bu hesaplara bağlı para, altın döviz hesaplarına (maaş hesabı dahil) bloke konur. Bloke işleminden sonra hiçbir hesabınızı kullanamazsınız. Hesabınızda borcunuzdan daha fazla para bulunsa bile bloke işlemi geçerlidir.

E-haciz, devlete olan borçlarınız nedeniyle yapılır. Bu borçlar genellikle;

  • Trafik cezası borçları
  • MTV borcu
  • Kira gelir vergisi borcu
  • Maliye borçları
  • KYK kredi borcu

Gibi kalemlerden oluşur.

E-Haciz Nasıl Sorgulanır?

Bir anda banka hesaplarınızdan işlem yapamıyor hatta hesaplarınıza erişemiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştıysanız muhtemelen devlete olan bir borcunuzu ödemediğiniz için e-haciz işlemi uygulanmıştır. E-haciz sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Kişisel şifrenizle E-Devlet’e giriş yapıp Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan sorgulama yapabilirsiniz.

Ayrıca E-Devlet Elektronik Haciz Sorgulama tıklayarak doğrudan ulaşabilirsiniz.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Elektronik haciz işlemi uygulanmadan önce gönderilen elektronik tebligat ile başlayan 7 günlük süreçte borcunuzun tamamını ödeyerek veya taksitlendirerek e-haciz işleminden başlamadan kurtulabilirsiniz.

Eğer e-haciz işlemi başlamışsa müşterisi olduğunuz bankalardan birinin şubesine giderek elektronik haczi kaldırabilirsiniz. E-haciz kaldırmak için iki seçeneğiniz var. Borcun tamamını ödemek veya taksitlendirmek. Taksitlendirme işlemi tamamen bankanın insiyatifindedir. Taksitlendirme talebinizi reddedebilir veya belirlediği bir ön ödeme almak isteyebilir.

Yorum Yap