Banka Kredileri

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde birçok çiftçinin en büyük geçim kaynaklarından birisi olan tarım ve hayvancılık, son yıllarda çiftçiye verilen destek ile oldukça büyüyen ve ilgi gören meslek haline gelmiş durumdadır. Özellikle devlet tarafından verilen ve kısa adı ÇKS olan sistem sayesinde genç çiftçilerin nakit ihtiyaçları uygun vade ve faiz oranları ile karşılanmaktadır. Başta Ziraat Bankası olmak üzere birçok bankanın sunduğu bu cazip çiftçi kredisi hem elde edilen ürünlerin daha kaliteli olmasını hem de çiftçinin bütçesini sarsmadan gerekli demirbaşlarını satın almasına olanak tanıyor. 2016 yılının sonlarında başlayan devlet destekli ÇKS, sadece kredi vermekle kalmayıp aynı zamanda girişimci gençlere çiftçilik alanında gerekli bilgi ve alt yapının verilmesini kapsayan ülkemizi tarım ve hayvancılık alanında geliştirecek büyük projelerin başında geliyor.

Kimler Çiftçi Kredisi Alabilir?
Çiftçi kredisinden yararlanabilmek için öncelikle başvuru yapacak kişinin vergi beyanı, ilgili odaya kaydı, şirket bilançosu ve imza sirküleri bulunmalıdır. Bu belgeleri temin ettikten sonra aşağıda yer verdiğimiz bankaların her hangi birine giderek çiftçi kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkemizde toplamda 6 adet bankanın sunduğu çiftçi kredisi veren bankaların isimleri ise şöyle;

  • Ziraat Bankası
  • TEB ( Türkiye Ekonomi Bankası )
  • Şekerbank
  • Denizbank
  • Vakıfbank
  • Halbank

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi
Kredinin yanı sıra genç çiftçi adaylarına bu alanda eğitim vermek için ‘Genç Çiftçi Akademisi’ kuran Ziraat Bankası burada gerekli şartlara uygun kişilere çiftçilik alanında çeşitli kurslar vererek onları hem bu alanda geliştiriyor hem de bilinçli birer çiftçi olarak yetiştirmektedir. Tamamen ücretsiz olan bu eğitim süreci için en az lise mezunu olmak, kredi kullanımında her hangi bir sorun olmayan, 30 yaşını doldurmamış ve T.C vatandaşı olmak yeterli. Ayrıca erkekler için askerliğini tamamlamış veya muaf olmak şartlar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası ayrıca hayvan, sebze ve meyve yetiştirilmesinde kullanılmak üzere işletme kredisi kapsamında kullanabileceğiniz düşük faizli kredi imkânı da sunmaktadır. Ziraat Bankası çiftçi kredisinden yararlanmak ve gerekli başvuruyu yapmak için en yakın Ziraat şubesine gidebilirsiniz.

TEB Çiftçi Kredisi
Esnek ödeme imkânı ve 50.000 TL’ye varan kredi dilimini teminatsız bir şekilde alabileceğiniz TEB çiftçi kredisi ile gelir dönemlerinize göre taksitlerinizi ödeyebilirsiniz, girişimci paketi adı verilen bu kredi türüyle birlikte 6 ay boyunca EFT, havale ve çeşitli bankacılık işlemlerinde işlem bedeli ödemezsiniz*. TEB ayrıca ‘yatırım kredisi’ adı altında sunduğu çeşitli kredi kampanyaları ile çiftçinin tüm nakit ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Traktör kredisinden besiciliğe kadar pek çok farklı alanda sunduğu kredilerle çiftçiye özel hizmetlerin tamamını TEB çiftçi kredisi ile karşılamanız mümkün.

* 6 aylık süre zarfında işlem bedeli ödememek için 15 TL’lik ön ödeme yapılması gerekiyor.

Şekerbank Çiftçi Kredisi
24 aya varan vade imkânı, ödeme periyotlarını çiftçinin hasat dönemlerinde yapması ve tarımsal alanda duyulan tüm ihtiyaçlarda kullanılmak üzere verilen Şekerbank çiftçi kredisi, ülkemizde gerçekleşen tarım faaliyetlerine büyük değer verdiğini kanıtlamaktadır. Kredinin yanı sıra Şekerbank’a özel Hasat Kart ve Hasat POS ile çiftçilik ile uğraşanlara büyük kolaylıklar sağlıyor.

Denizbank Çiftçi Kredisi
Özellikle kırsal kesimdeki şube sayısının fazlalığı ile çiftçi kesiminin nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyetlerini sürdüren Denizbank, Devlet tarafından verilen Hibe Destek kredisi kapsamında tam 7 yıla varan vade ve %1,29’lık faiz oranı ile genç çiftçilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Denizbank bu kredi ile birlikte 18 aya varan ödeme erteleme imkânı da sunuyor.

Vakıfbank Çiftçi Kredisi
Çiftçilere özel yatırım, işletme ve proje kredileri kampanyaları düzenleyen Vakıfbank, ayrıca 3 farklı tarım kart seçeneği ile çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Ödeme dönemlerini hasat zamanında yapmak isteyen çiftçiler için gerçek anlamda avantaj sağlayan Vakıfbank çiftçi kredisine sahip olmak için en yakın Vakıfbank şubesine gerekli belgelerle gitmeniz yeterli olacaktır. Başvurusu sırasında banka sizden ÇKS, nüfus cüzdanı, tapu ve ikametgâh gibi çeşitli belgeler istemektedir.

Halkbank Çiftçi Kredisi
48 ay vade ve düşük faizli kredi imkânı sunan Halkbank, tarım ekipmanları, arsa alımı ve hayvancılık alanında gerekli olan tüm nakit ihtiyaçlarına özel kredi kampanyaları gerçekleştirmektedir. Tarım Destek Paketi olarak sunulan bu avantajlı kredi çeşitlerinden yararlanmak için Halbank şubelerine gidip başvuru yapabilirsiniz. Müşteriye özel danışmanlık hizmeti de veren Halkbank tarım alanında faaliyet gösterenlere verdiği değeri her geçen gün arttırmaktadır.

Yorum Yap