Finans ve Ekonomi

Bankacı Maaşları

Bankalar, modern bankacılık hizmetlerini vermeye başladıklarından itibaren müşteri sayılarından hızlı bir artış oldu. Müşteri kalitesinin hizmet politikasını belirlediği bankacılık sektöründe, bu kalitenin en üst verimle sağlanması gerekmektedir. Müşteriler işlem hızının ve ayrıca kendilerine gösterilen ilginin en yoğun olduğu bankaları tercih etmektedirler. Bankalar bu konunun farkına vardıkları andan itibaren, müşterilerin istedikleri kriterleri yerine getirmeye başladılar. Bankada bulunan personeller en kısa sürede meslek içindeki profesyonel eğitimlere katıldı. Ayrıca yeni alınacak personellerin ise daha nitelikli ve donanımlı olması için belirli konuları içeren sınavlar gerçekleştirildi. Bu sayede bankada çalışan bütün personelde, hizmet kalitesinin arttırılması için gerekli olan nitelikler arttırıldı. Müşteriler de hizmet kalitesinin en yüksek olduğu bankaları tercih ederek, bu konunun ne kadar önemli olduğunu kanıtlamış oldular

Bankacılık Personellerinin Nitelikleri

Bankacılık sektörü, iş dünyası üzerindeki en zorlu meslek gruplarından bir tanesidir. Bunun iki sebebi vardır. İlki içerisinde para olan konularda genel olarak hep bir sorun çıkma ihtimalidir. İkincisi de insanlarla yapılan iletişimin, bazı durumlarda pek de mümkün olmamasıdır. Gerekli sabrı ve saygıyı gösteremeyen insanlar yüzünden, banka personellerinin durumu her geçen saniye daha da zorlaşmaktadır. Bankalar da personellerinin verimlerini düşürmemek ve bu tarz olumsuz durumlarda motivelerini sağlamak adına, personellerin maaşlarını yüksek tutmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda personellerine yaptığı maaş ödemelerini düzenli yatırarak, bu sayede çalışanların farklı konularda endişe duymasını engeller. Bankacılık sektöründe çok büyük paralar dönmektedir. Personellerin bu paralara özenmesini engellemek de, bankacılık hizmetinin en önemli görevlerinden bir tanesidir. Çalışma şartları düşünülünce, personellerin bu maaşları hak ettikleri görülecektir.

Bankacı Maaşları

Bankada birçok farklı alanda çalışan vardır. En çok bulunan niteliksiz ama çağrı merkezlerinde eğitimlerini alarak bankacılığın diğer pozisyonlarına hazırlanan çalışanlar, genel olarak asgari ücret almaktadırlar. Bankaların müşteri temsilcileri ise 2000 TL ile 3000 TL arasında bir maaş kazanmaktadırlar. Orta düzey yöneticiliğe yakın olan banka müfettiş maaşları ise 3000 TL ve 7000 TL arasında değişmektedir. Bankaların şube müdürlerinin maaşı, 8000 TL ile 18000 TL arasında belirlenmiştir. Bankaların genel müdürleri ise ortalama olarak 50000 TL ile 100000 TL arasında bir maaş almaktadırlar.

Yorum Yap