Banka Şube Kodu Nedir? Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Şube kodu, her bir şubeye verilen numaradır. Bankalar finansal işlemlerde il/ilçe olarak seçim yapmanın zorluğun karşın daha kolay işlem yapabilmek için her bir şubelerine şube kodu verme yöntemini kullanmaya başladılar. Böylelikle “İş Bankası İzmir Konak şubesi” şeklinde adlandırmak yerine “3408 numaralı şube” şeklinde adlandırma yaparak işlem kolaylığı sağlandı.

Şube kodlarını öğrenmek oldukça kolaydır ve bunun birden fazla yolu vardır. Şube kodunu öğrenmek için;

  • Bankaların müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
  • Herhangi bir şubeye giderek şube kodunu sorabilirsiniz.
  • İnternetten araştırarak ilgili banka şubesinin şube kodunu öğrenebilirsiniz.

Kartınızın bağlı olduğu şubeyi öğrenmek istiyorsanız, kartınızın üzerinde bulunan kart numaranızdan şube kodunu bulabilirsiniz. Banka kartlarının ön yüzünde 16 haneli kart numarası bulunur. Bu numara müşteri numarası, hesap numarası ya da şube kodu değil, kart numarasıdır. Kart numaraları, şube kodu, müşteri numarası ve hesap numarasının bir kombinasyonudur.

16 haneli kart numaralarının ilk dört rakamı bankanın şube kodunu gösterir. Böylelikle kartınızın üzerinde yazan kart numaranızın ilk dört hanesi, size kartınızın bağlı olduğu şubenin şube kodunu verecektir. Kartınızın üzerinde 16 haneli kart numaranız yoksa veya ilk dört haneyi şube kodu olarak kullandığınızda hata alıyorsanız, en kolay yol olarak müşteri hizmetlerini arayarak hemen şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan IBAN Nedir? başlıklı makalemizde IBAN ve Uluslararası Hesap Numarası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap