Finans ve Ekonomi

Banka Sınavları Ne Zaman

Ülkemizde bankacılık sektörü, modern çağ teknolojilerinin uygulanmasına geçildiğinden beri hizmet sektöründe öncü bir görevi yürütmektedir. Bu sayede finans sektöründeki payı her geçen gün artmaktadır. Tabi ki artan pay sayesinde, daha çok kar elde etmekte ve kendi bünyesindeki personel sayısını sürekli yükseltmektedir. Bunun için açılan banka sınavlarını başarıyla tamamlayan adaylar, bankaların hizmet veren bölümlerinde çalışabilecek şekilde eğitime alınmaktadır. Ayrıca banka sınavlarında başarılı puan almış kişiler arasından, yeterlilikleri bulunanlar ise uzmanlık ve müfettişlik kadrolarında görevlendirilirler. Her geçen gün artan müşteri sayısı ve banka ağı sebebiyle bankalar, personel sayısında ciddi bir artışa gitmiş ve bu sayede birçok banka sınavı düzenlemektedir. Banka sınavları ile ilgili bütün detaylar bu yazının alt başlıklarında verilecek ve en önemli ayrıntılar anlatılacaktır.

Bankalar Sınava Başvuru İçin Hangi Kriterleri Aramaktadır?

Bankalar genel olarak başvuru şartlarında bazı kriterleri aradıklarını en başında adaylara iletmektedir.

  • İlk olarak bankacılık sektöründe iş yapabilecek bir üniversite bölümünden mezun olmak gerekmektedir.
  • Genel olarak bankalar sektörde bir yıllık deneyim istemektedirler. Fakat bazı bankalar ise deneyimsiz personeli tercih edip, kendileri yetiştirme taraftarıdır.
  • Analitik düşünme yeteneğine sahip kişiler, banka sınavları dahilinde gerçekleştirilecek aşamalarda ön plana çıkacaklardır.
  • İletişim konusunda ileri düzeyde kendini geliştirmiş olan kişiler de bankacılık sektöründe iş bulma olanağına sahip olacaklardır.
  • Bankacılık sektöründe askerliğin yapılmış olması büyük bir kolaylık olacaktır. Eğer askerlik yapılmadıysa kişilerin en az 2 yıl boyunca askerliğini tecil ettirmesi istenecektir.
  • Bankaların bütün Türkiye’de şubelerinin olduğu göz önüne alınırsa, ikamet adresindeki bankalara yapılacak başvurular daha olumlu geri dönüşe sahip olacaktır.

Banka Sınavları Ne Zaman?

Bankalar, ilgili pozisyonlarda boşlukları bulunduğu zaman; kendi resmi siteleri üzerinde belirtilen pozisyonlar için ilan açarlar. Bu ilanlarda başvurulacak pozisyonun içeriği, başvuru koşulları ve sınavın içeriği bulunmaktadır. Güncel olarak banka sınavı açacak olan bankalar ve ilanı açılan pozisyonlar listelenmiştir.

  • İş Bankası: 11 Kasım 2018 tarihinde yapılacak bankacılık sınavıyla beraber banka personelleri arasına Müfettiş Yardımcılığı pozisyonunda kişiler alınacaktır. Son başvuru tarihi 30 Ekim 2018 olarak belirlenmiştir.
  • Akbank: 31 Aralık 2018 tarihinde yapacağı bankacılık sınavıyla birlikte banka kendi bünyesine gişe görevlisi ve müşteri hizmetleri personeli alacaktır.

Yorum Yap