Finans ve Ekonomi

Banka Personel Alımları

Bankacılık sektörü, klasik bankacılık tekniklerini uyguladığı eski zamanlarda pek fazla müşteriye sahip değildi. Bunun sebebi işlemlerin oldukça yavaş olması ve maliyetinin bu derece yüksek tutulmasıydı. Eskiden sadece nüfuzlu ve zengin kişilere hizmet veren bankacılık sektörü, modernizasyon ile birlikte hizmet politikasını da değiştirmiş oldu. Bankalar, modern çağa geçmeleriyle beraber işlemlerini elektronik platforma aktarmaya başladılar. Böylece işlemler oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başladı. Bu hızın yanında, maliyetler aynı oranda düşürüldü. Bu sayede eskiden çok kısıtlı bir müşteri potansiyeline sahip olan bankalar, modern çağa geçtiklerinden itibaren çok hızlı sayıda yükselen müşteri platformuna sahip oldular. Bu artış neticesinde, bankalarda görevli olan personelin sayısı yetersiz kalmaya başladı. Açığı kapatmak ve daha iyi hizmet vermek isteyen bankalar, bu yüzden sürekli personel alımı yapmaya başladılar.

Banka Personel Alımlarında Gerekli Şartlar

Bankalar, hizmet politikalarını müşterilerine daha sağlıklı ve daha etkin bir hizmet olarak güncellediler. Bu sayede yapılacak personel alımlarında da, daha teknik ve bilgili kişilerin alınması gerekecekti. Bankalar da bu tarife uyabilecek düzeyde belirli bir asgari şart listesi hazırladılar. Öncelikle en az lise mezunu personel almak isteyen bankalar, alınacak kadronun şartlarına ve donanım ihtiyacına göre lisans veya yüksek lisans mezunları da tercih etmektedir. Genel olarak kendine güvenen, diksiyonu ve görünüşü düzgün kişilerin arasından seçilen banka personellerinin; erkek olanlarının askerliğini yapmış veya iki yıl tecil edilmiş şekilde olması gerekmektedir.

Banka Personel Alımları

Ülkemizde bulunan bankalar, sürekli olarak kendi ihtiyaçlarına göre personel alımları yapmaktadır. Bu sayede hizmet kalitesi her zaman yüksek tutulacak ve personel sürekliliği sağlanacaktır. Güncel olarak personel alımı yapan bankalar; İş Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, ING Bank, Akbank, Şekerbank ve Yapı Kredi Bankalarıdır. Alım yapılacak pozisyonlarda ise birçok farklı alan bulunmaktadır. Lise mezunlarının başvuracağı ve alım yapılacağı pozisyonlar genel olarak meslek elemanı, büro memuru, çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve satış danışmanı gibi kadrolardır. Lisans mezunları ise direkt satış uzmanlığı, uzmanlık ve müfettişlik kadrolarında alımlara başvuruda bulunabileceklerdir.

1 Yorum

Yorum Yap