Bankacılık İşlemleri

ATM veya Bankadan Nasıl Dolar Bozulur?

Dolar bozma işlemi için kullanabileceğiniz birkaç yol var. Kuyumcular, döviz büroları veya bankalar dolar ya da döviz bozmak için kullanabileceğiniz yerlerden bazılarıdır. Dolar bozma işlemi için bunca seçenek varken yapılacak en iyi şey, en yüksek kur veren hangi seçenek ise onunla bozum işlemini tamamlamak olacaktır.

Dolar bozma kuru bakımından avantajlı olan bir bankada dolar bozmak istiyorsanız ve sürekli bu işlemi tekrar edecekseniz öncelikle bankada bir döviz hesabı açtırmalısınız. Böylelikle ATM veya şube kanalıyla döviz hesabınıza yatırdığınız dolarları internet bankacılığı ve mobil uygulama ile kolaylıkla bozarak TL hesabınıza geçirebilirsiniz.

Hangi ATM’ler Kartsız Döviz Bozuyor?

Bunun dışında ATM’leri kullanarak da döviz bozabilirsiniz. Bugün neredeyse tüm ATM’ler yenilenerek dolar, euro ve sterlin bozabilir hale geldi. Bunun için kartsız işlemlere giriş yaparak döviz işlemleri menüsüne ulaşmanız gerekiyor. Örnek olarak bir bankanın ATM’sinden kartsız döviz bozumu aşamaları şu şekildedir.

Ziraat Bankası ATM Kartsız Dolar (Döviz) Bozma

  1. Giriş tuşuna basarak Kartsız İşlemler tuşlayın
  2. Türkçe tuşlayın
  3. Diğer İşlemler menüsünden Döviz işlemleri‘ni seçin
  4. Euro veya Dolar seçeneklerinden birini seçerek devam edin
  5. Güncel kuru onaylıyorsanız tuşlayın ve devam ederek ATM üzerinden dolarınızı bozun
  6. Güncel kuru onaylamıyorsanız iptal tuşu ile çıkış yapın.

 

Günümüzde hemen hemen her banka ve ATM dolar/euro bozmumu yapıyor. Ancak her bankanın işlem adımları-süreçleri farklı olabilir. ATM veya bankadan dolar bozumu konusunda en sağlıklı bilgiyi almanız için bankaları, müşteri hizmetleri iletişim numaraları üzerinden aramalısınız.

Yorum Yap