Vergi İşlemleri

Araç Haciz Sorgulama

Araçlarda haciz cezanızı veya borcunuzu ödemediğiniz zaman gerçekleşmektedir. Borcunuza veya cezanızı karşılık hukuki yollar sonucunda aracınıza haciz konulur. Tabi ki bu işlem borcunuzu ödemezseniz olur. Bankaya alacağınız kredi karşılığında aracı ipotek olarak gösterip kredi çekerseniz ve çektiğiniz krediyi ger ödemezseniz banka hukuki yolları kullanarak aracı sizden alır ve satışını yaparak borcunuzu kapatır. Eğer trafik cezanız ödenmez ise bu sefer aynı işlem devlet tarafından gerçekleştirilebilir. Ülkemizde son zamanda hemen hemen bütün devlet işleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer araç alacaksanız ki bu ikinci el araçlar için geçerli e-devlet üzerinden alacağınız aracın cezası veya haciz işlemi olup olmadığını görürsünüz. Araç haciz sorgulama SMS üzerinden de yapılmaktadır fakat en güvenli yol e-devlet üzerinden bu işlemleri yapmaktır.

Araç Haciz Sorgulama

E devlet üzerinden hemen hemen bütün işlemler güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Aracın haciz işlemi var mı trafik cezası var mı gibi sorularınıza e devlet üzerinden cevap bulabilirsiniz. Hem kendi aracınızla ilgili hem de alacağınız araç ile ilgili her türlü bilgiyi elde edebilirsiniz. Çünkü araç alım satımı yapılırken araç üzerinde hiçbir ödenmemiş borç veya ceza olmamalıdır. Haciz işlemi yapılınca araç sayılamaz. Araç devlet tarafından takibe düşer ve fark edildiği zaman ise araç bağlanır. Eğer aracınızı satacaksanız bunları yine de kontrol etmelisiniz. Araç alıp satarken siz fark etmeseniz bile noter eğer araç üzerinde bir haciz işlemi varsa devir işlemlerini gerçekleştirmez. Araç trafik ekipleri çağrılarak bağlanır. Bu yüzden tüm bu işlemler olmadan düzenli bir şekilde e devlet üzerinden araç bilgilerinizi girerek kontrol yapınız.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • E-devlet üzerinden bu işlemleri yapmak için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bu şifreyi en yakın PTT şubesine giderek cüzi bir miktar karşılığında elde edebilirsiniz.
  • TC kimlik numaranız ve aldığınız e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparsınız.
  • Sonrasında ise arama yerine Plakadan Araç Haciz Sorgulama yazarak aracın hacizli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılan bu işlem SMS ile yapılan işlemden daha güvenlidir.

 

Yorum Yap