Bankacılık İşlemleri

3D Güvenlik Nedir?

İnternetten alış-verişin yaygınlaştığı günümüzde, hemen hemen her ihtiyacımızı internet üzerinden satış yapan e-ticaret siteleri üzerinden gidermekteyiz. Peki bu siteler üzerinden yapılan alış-verişler ne kadar güvenli? Herhangi bir dolandırıcılığa sebebiyet verebilecek kredi kartı bilgilerimizi bu sitelerle paylaşmaktayız. İnternet üzerinden alış-verişi daha güvenli kılmak için 3D Güvenlik adı verilen uluslar arası bir sistem geliştirilmiştir. Türkiye’de de birçok kredi kartı 3D Güvenlik sistemi ile ödeme yapmanıza olanak vermektedir. 3D Güvenlik sistemi nasıl çalışmaktadır?

3D Güvenlik Sistemi Nedir?

  • 3D Güvenlik sistemi, kredi kartı ile internet üzerinden yapılan alış-verişlerin güvenliğini arttırmayı amaçlamaktadır.
  • 3D Güvenlik protokolü Visa tarafından geliştirilmiştir ve MasterCard’da bu sistemi kabul ederek kullanmaya başlamıştır
  • 3D sistemi, alış-verişiniz sonrasında, ödeme adımına geldiğinizde son aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankanıza ait bu son ekranda, cep telefonunuza SMS ile gönderilen bir şifreyi girmeniz beklenmektedir. Bu şifreyi girdiğinizde, bankanız yaptığınız işlemi onaylamaktadır. Böylece, sadece sizin telefonunuza gelen SMS sayesinde sizin bilginiz dışında, kredi kartınızla işlem yapılmasının önüne geçmiş olursunuz.
  • 3D Güvenlik sistemini sadece tüketiciler açısından düşünmemek gerekmektedir. 3D Güvenlik  sisteminin e-ticaret siteleri için de faydaları vardır: 3D ile ödeme imkanı sunan siteler, böylece, alış-veriş yapan kişinin, kartın gerçek sahibi olduğunu garanti altına alırlar.

3D Güvenlik Sistemine Nasıl Başvurulur?

  • 3D Güvenlik sayeside gönül rahatlığı ile internet üzerinden alış-veriş yapabilmeniz için, müşterisi olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Böylece 3D kaydı ve şifresini, bankanızdan alabilirsiniz.
  • İnternet mağazaları da, siteleri üzerinden 3D Güvenlik sistemi ile ödeme imkanı sunmak için, Sanal POS’u aldıkları banka ile iletişime geçip, 3D Güvenlik sistemini kurmak istediklerini belirtmelidirler.

3D Güvenlik sisteminin şeçime bağlı olup olmaması tamamen bankanızla alakalıdır. Bankalar, 3D özelliği olmayan kredi kartlarının yanı sıra, zorunlu olarak 3D özelliği olan kartlar da verebilmektedir. Mağazalar için de, Sanal POS kurulumu esnasında, Müşteriye Sor seçeneği ile, alış-veriş esnasında, 3D kullanıp kullanmama seçimi müşteriye bırakılabilir. Bu tarz sitelerde, ödeme adımına gelindiğinde, müşteriye, 3D ile ödeme yapmak istiyor musunuz? şeklinde sorular sorulabilir. Müşteri, Evet ya da Hayır diyerek, SMS doğrulmalı ya da SMS doğrulaması olmaksınız ödemesini yapabilir.

Eğer bir mağaza, 3D ödeme sistemi aktif olan kartınızdan ödeme çekmeye çalışırsa, bankanız otomatik bir şekilde bu işlemi iptal edecektir ve sizi SMS ya da başka bir kanalla bilgilendirecektir.

 

 

 

Yorum Yap